ZIK – інформаційний телеканал «під ключ»

Системный інтегратор VisionHOUSE завершив багатоетапний проект технологічного комплексу «під ключ» для телеканалу ZIK (2015 – 2017 рр). Сучасний комплекс, призначений для виробництва та мовлення новин, програм та іншої медіа продукції, впроваджено в історичній будівлі Києва, реалізована інтеграція віддалених локацій.

VisionHOUSE забезпечив розробку проекту, поставку обладнання, пусконалагодження, навчання персоналу та введення в експлуатацію всього технологічного комплексу.

Телеканал ZIK вперше вийшов в ефір у 2010 році з проектами власного виробництва, з 2014 року почав перехід на загальнонаціональний рівень, розширивши спектр авторських проектів до двадцяти, більшість яких працюють в жанрі журналістського розслідування. Проекти телеканалу виходять зі студій ZIK-Львів та ZIK-Київ, яка була відкрита в травні 2014 року. На початку жовтня 2016 офіційно представлена нова центральна студія ZIKа в столичному Міжнародному центрі культури і мистецтв «Жовтневий палац».

“Медіа комплекс ZIK працює як єдине ціле, весь робочий процес організований сучасними IP-рішеннями”

Телеканал ZIK вперше вийшов в ефір у 2010 році з проектами власного виробництва, з 2014 року почав перехід на загальнонаціональний рівень, розширивши спектр авторських проектів до двадцяти, більшість яких працюють в жанрі журналістського розслідування. Проекти телеканалу виходять зі студій ZIK-Львів і ZIK-Київ, яка була відкрита в травні 2014 року. На початку жовтня 2016 офіційно представлена нова центральна студія ZIKа в столичному Міжнародному центрі культури і мистецтв «Жовтневий палац».

Проблематика

«Робота з історичним пам’ятником архітектури виявилась серйозним завданням, в черговий раз вимагаючи від нас нестандартного рішення, – зазначив Юрій Брушко, керівник департаменту проектування VisionHOUSE. – У «Жовтневому палаці» розміщення технологічних апаратних комплексу в уже існуючих приміщеннях з певними вимогами означає неможливість зміни конструкції стін, перегородок, перекриттів та реалізації оптимальних кабельних каналів. Було потрібно виконати більш ніж непрості умови збереження незмінності зовнішнього вигляду будівлі, основних конструкцій, комунікацій тощо».

Також, на всіх рівнях медіа виробництва було потрібно інтегрувати роботу студій та АСБ в різних містах.

Рішення

«Ми задоволені результатом: медіа комплекс ZIK працює як єдине ціле, весь робочий процес організований сучасними IP-рішеннями. Дистанційні локації (в Києві та у Львові) тісно пов’язані між собою у виробництві, реалізовано пряму взаємодію між усіма точками присутності телеканалу. Технологічний комплекс виводить телеканал на новий рівень сучасного телевиробництва. Ньюзрум від світового лідера надає нових потужностей виробництву новин», сказав Вадим Зак, заступник генерального директора медіахолдингу ZIK.

Особливості проекту:

  • Робота в історичній будівлі
  • Інтеграція віддалених локацій
  • IP системи
  • стільниковий бондинг для прямих включень
  • сучасний ньюзрум
  • централізоване керування
  • інтегрований плейаут
  • LED освітлення в студії
  • роботизовані камери

Технічні подробиці

«Створення інформаційних телеканалів – одна з ключових компетенцій VisionHOUSE, — сказав Микола Залужний, директор VisionHOUSE. – Ми маємо великий досвід у сфері проектування та впровадження технологічних інфраструктур для інформаційного телебачення, наприклад, комплекс виробництва новин для Національної телекомпанії України, ТРК “Україна”, “112 Україна”, NewsONE, запорізький телеканал ТВ5 тощо.

Ми реалізуємо принципи централізованого керування та щільної інтеграції усих компонентів для прискорення виробництва та мовлення інформаційних продуктів. Кожен проект – це унікальный комплекс, створений в результаті синергійної роботи замовника та інтегратора.

Дякуємо телеканалу ZIK за співпрацю та сумісну інженерну творчість».

Позастудійні зйомки

Жоден телеканал сьогодні не обходиться без літаючих помічників, і ZIK – не виняток. Для аерозйомки ZIK використовує професійний квадрокоптер DJI Phantom Inspire. До телевізійних журналістських комплектів для виїзних зйомок входять камери Sony PXW-X160, репортерські прилади освітлення від Comer та всі необхідні аксесуари.

Сучасна студія та АСБ

Студія працює в комплексі з іншими АСБ, ПТС, мобільними ТВ-комплектами та ТВ-студіями об’єктів з урахуванням всіх необхідних комунікацій по сигналам, інтеркому, сигналізації, керуванню та локальним мережам
Студійні HD-камери SONY з оптикою Fujinon та професійними фільтрами Tiffen працюють на штативах Miller та з операторським краном Varizoom. Також, в студійному виробництві задіяні PTZ камери SONY та Lumens із можливістю оперативного переміщення між студією та ньюзрумом: передбачені комутаційні бокси з усіма необхідними інтерфейсами підключення – сигналами відео, управління, сигналізації.
Вперше в Україні студійне освітлення реалізоване на базі світлодіодних рішень від Comer із дистанційним управлінням. Студійний павільйон площею 100 кв.м. повністю оснащено студійними інфраструктурними рішеннями – дороги фонів, підвісна рейкова система, пантографи тощо.
studio_light
У серці апаратно-студійного блоку (АСБ) – видеомикшер Ross Video Carbonite Black, світовий лідер середньоцінового сегменту висококласних режисерських пультів. Цифровий мікшерний аудіо пульт Soundcraft, єдиний в своєму класі дозволяє працювати двом інженерам одночасно. Студійна графіка вирішена на базі провідної графічної системи Ross Video XPression, керованої з Відеомікшери по IP: після натискання кнопки “Відеомікшери” на титрувальній станції запускається плейлист сюжетів підготовленої графіки (відео зі звуком). Студійний плейаут – Avid AirSpeed.
Система службового зв’язку організована на базі інтерком рішень від Clear-Com: матриця Eclipse HX-Delta укомплектована 48 інтерфейсними портами, двома двохлінійними телефонними гібридами, двоканальним аналоговим інтерфейсом (partyline). Для зв’язку із віддаленими локаціями задіяні IP-інтерфейси, які також інтегровані з Eclipse HX-Delta. Реалізовано службовий зв’язок між локаціями в Києві («Жовтневий Палац» та вул. Берковецька), ЦКУ та у Львові.
На даний момент завершено інсталяцію чергового етапу проекту: Студії-2 і АСБ-2, збудованих на аналогічних системах для безшовних інтеграції.
«Робота обох студій та АСБ може бути організована в режимі телемостів та незалежно одна від одної, – коментує Максим Костенніков, керівник департаменту системної інтеграції VisionHOUSE. – Можливе спільне використання студійних камер з організацією сигналів світлової сигналізації. Звукові інтерфейси апаратних студій можуть об’єднуватися за допомогою гнучкого та оперативного управління звуковими стейджбоксами. Покриття та робота радіомікрофонів інтегрована з усим комплексом ZIK: Студія-1, Студія-2, коридори, ньюзрум тощо. Впроваджено службовий зв’язок з усіма віддаленими локаціями між різними містами».
Інжест – запис медіа файлів та зовнішніх фідів – в центральній апаратній здійснюється на системах Quadrus, інтегрованих із системами пост-продакшен від Avid. У поточній інсталяції встановлена ще одна система Quadrus-2.
Світовий стандарт ньюзруму
 
Монтажні апаратні оснащені станціями відео монтажу Avid Media Composer та аудіо монтажу Avid ProTools, які інтегровані з ньюзрумом на базі провідної платформи Avid MediaCentral.
Платформа Avid MediaCentral – індустріальний стандарт в світі постпродакшену завдяки потужним багатофункціональним інструментам, що створює єдину централізовано керовану систему з масштабованої архітектурою, яка дозволяє нарощувати кількість робочих місць, станцій нелінійного монтажу, обсяги зберігання і кількість каналів завантаження / розвантаження без переривання процесу виробництва.
Архівна система вирішена на базі ПО InTV NEWS з комп’ютерними робочими місцями архіваріусів. Трафік система InMedia забезпечує централізоване ведення продуктів, щотижневе планування, взаємодія з рекламними агентствами, відтворення і сегментування матеріалів, створення ефірних розкладів і т.п.
Центральна матриця Imagine Communications Platinum VX 144X144 з міцної відмовостійкої архітектурою забезпечує надійну роботу з усіма типами відеосигналів. Маршрутизатор Platinum VX включає новітні технології корекції амплітудно-частотної характеристики і відновлення тактової частоти, постійно забезпечуючи найкращу якість сигналу.
За відтворення, видачу в ефір та оформлення ефіру відповідає інтегрований плейаут з резервуванням від BroadStream Oasys, який відмінно зарекомендував себе в численних інсталяціях VisionHOUSE.
З’єднання зі студією на Берковецькій реалізовано за допомогою прямої оптичної комунікаціями за допомогю технологій від Norwia: здійснюється передача сигналів HD-SDI, IP і службового зв’язку в обох напрямках. Така ж оптична лінія з’єднує ZIK з ЦКУ (Телевежа): сигнал подається в ефір та здійснюється прийом від зовнішніх ліній. Зі Львовом з’єднання здійснюється за допомогою устаткування LiveU (портативні пристрої передачі сигналів по каналах стільникового зв’язку) та за допомогою систем Haivision Makito (потокова передача сигналів по IP).
«Незважаючи на труднощі з розміщення обладнання, виготовлення технологічних меблів індивідуально для всіх робочих місць та їх взаємного розташування, ми з успіхом виконали поставлене замовником завдання, – підсумовує Юрій Брушко. – Все апаратні комплексу розташовані ергономічно для підготовки, створення та видачі в ефір телевізійного продукту».
2017