Аудіо технологія Dante на телеканалі NewsOne

Технологія Dante дала можливість з’єднати всі звукові сигнали телеканалу NewsOne: мікрофонів, всіх джерел на знімальному майданчику, зовнішні звуки, що проходять через відеоматрицю SDI та матрицю зв’язку з картою Dante. Всі налаштування, роутинг та контроль сигналів здійснюються з одного робочого місця. Більш того, керувати всім цим «оркестром» можна навіть за допомогою планшета, який «бачить» усі Dante-пристрої у Wi Fi мережі.

На початку 2019 року NewsOne – один з провідних інформаційних телеканалів України – поповнив свій технічний парк пультом Yamaha CL 5 із підтримкою аудіо протоколу Dante, який стрімко набирає популярність. Пульт Yamaha CL5 був вперше використаний для роботи в прямому ефірі.

Технологія Dante дала можливість з’єднати всі звукові сигнали телеканалу NewsOne: мікрофонів, всіх джерел на знімальному майданчику, зовнішні звуки, що проходять через відеоматрицю SDI та матрицю зв’язку з картою Dante. Всі налаштування, роутинг та контроль сигналів здійснюються з одного робочого місця. Більш того, керувати всім цим «оркестром» можна навіть за допомогою планшета, який «бачить» усі Dante-пристрої у Wi Fi мережі.

Завдання

Технічні керівники NewsOne звернулися до системного інтегратора VisionHOUSE із запитом на комплексне аудіо рішення, в якому потрібно було зв’язати в єдине ціле аудіо та відео тракти плюс матрицю зв’язку, при цьому усунути обмеження старих звукових пультів по налаштуванню тракту та прискорити сам процес налаштування.

Головним завданням було замінити 3 аудіо пульти з обмеженими можливостями на один повнофункціональний пульт із протоколом Dante для одночасної роботи з 72+ джерелами монофонічного звуку та з можливістю роботи на відстанях від 100 м до 10 км, якщо знімальна локація знаходиться на відстані до 10 км від апаратно-студійного блоку телеканалу NewsOne.
На сьогоднішній день більше 400 виробників випускають близько 2000 пристроїв на базі Dante. Їх кількість постійно зростає, значно випереджаючи інші аудіо інтерфейси. Інтегратор запропонував кілька варіантів рішень в різних бюджетах та конфігураціях.  В результаті переговорів та обговорень NewsOne зупинився на пропозиції VisionHOUSE з пультом Yamaha CL5. Необхідні замовнику функції та швидкість налаштувань закладені в протоколі Dante, а його застосування в пульті Yamaha CL5 зробили даний пульт привабливим і з точки зору бюджету.

  • управління всіма звуковими сигналами на телеканалі з одного робочого місця (+ можливість керування з

  • величезний банк ефектів та можливостей обробки звуку

  • багатий функціонал

  • розумний бюджет

  • масштабованість

Рішення

Пульт Yamaha CL5 розроблений із застосуванням новітніх технологій на базі величезного досвіду виробника. Звукорежисери особливо цінують в CL5 великий банк ефектів, який завжди під рукою, великий потенціал комутаційних можливостей та високу надійність. Пульт дозволяє зберігати та завантажувати складні пресети для кожного проекту окремо, а функція «автофейдер» Dan Dugan допомагає звукорежисеру «не забути ввести» в програму репліку гостя або ведучого. Дуже корисна можливість під час багатогодинних марафонів: недоліки роботи із аудіо зводяться до мінімуму.

Новий пульт відкрив можливості для використання радіосистем із протоколом Dante Shure ULXD4QE, які абсолютно не повинні бути прив’язані до стейчбоксів, та можуть з’єднуватися з пультом по мережі Ethernet-Dante в будь-якій точці.

«Про переваги цього рішення можна говорити довго,» коментує В’ячеслав Поліщук, менеджер проектів VisionHOUSE. «Надійність, необмежені ресурси, масштабованість системи, перехід до реального використання IP в Broadcast мовленні… Це крок в майбутнє, в ногу із сучасними технологіями.»

Рішення на базі протоколу Dante запропоноване завдяки надійності, малої затримки на проходження і обробку звуку (від 150мсек до 1мСек), багатого функціоналу та легкості в змінах налаштувань. Dante дає 100% гарантію з’єднання між будь-якими двома Dante пристроями.

Як і було потрібно замовнику, система забезпечує роботу 72+ джерел звуку, має прямий доступ до 32-х моторизованих фейдерів, кількох шарів фейдерів та працювати з джерелами звуку на відстанях від 100 м до 10 км.
Фінальна домовленість була досягнута в кінці січня, поставка проведена в короткі терміни. Вже на початку лютого все обладнання було поставлено на NewsOne.

Для навчання по роботі з Yamaha CL5 досвідченим звукорежисерам NewsOne було досить одноденного курсу.

“Завдяки технології Dante робота інженерів NewsOne змінилася на краще,” розповідає В’ячеслав Непочатих, головний інженер телеканалу NewsOne. “По-перше, вона дала нам швидкість та зручність: більше ніякої пайки аудіо-конекторів ночами, замість цього – прості маніпуляції мишею в програмі Dante Controller. Завдання, рішення яких раніше займало цілу ніч та вимагало пайки і прокладки десятка кабелів, тепер виконуються за 20 хвилин, не відходячи від комп’ютера. Ми навіть можемо працювати віддалено.
По-друге, у нас з’явилося більше можливостей із меншою кількістю обладнання та за менші кошти. Ми отримали мережу з величезною кількістю звукових каналів, позбулися необхідності в аудіо-дистриб’юторах, пач-панелях, поступово позбавляємося від стейджбоксов, разом з підключеною до мережі відео-матрицею відходимо від використання окремих ембеддерів та де-ембеддерів.
Також ми отримали широкі можливості для резервування обладнання: технологія Dante підтримує гарячу заміну апаратури з моментальним відновленням всіх налаштувань та маршрутизації, адже інформація про поточні комутації зберігається на кожному пристрої в мережі; а завантаження пресету в програмі Dante Controller займає всього пару хвилин.
Інтеграція із системою службового зв’язку заслуговує окремої уваги. Все, що нам потрібно із передпідготовки – це протяжка Ethernet кабелів до панелей службового зв’язку та до Dante комутаторів. Інсталяцію провели за одну ніч силами трьох людей. Задіяли більше 30 портів матриці службового зв’язку через мережу Dante, “обв’язавши” входи та виходи пульту Yamaha CL5. Більша частина ночі була витрачена на перевірку оновленого аудіо тракту. “

“Дякуємо компанії VisionHOUSE за допомогу в підборі обладнання, розумні інженерні рішення, швидкі поставки та своєчасне вирішення спірних питань.”

Сергій Скрипченко Технічний директор NewsOne

Одна ніч для переходу на нову технологію

NewsOne – новинний телеканал, мовлення відбувається безперервно, з 07:00 до 24:00. Без демонтажу старого обладнання в тестовому режимі було зібрано пульт та кілька пристроїв для тренінгів звукорежисерам.

Через короткий час системне рішення з пультом Yamaha CL5 відмінно показало себе на добовому телемарафоні, без єдиної технічної проблеми і без помилок з боку персоналу.

«Перейти на новий звуковий тракт непомітно для глядачів, при інтенсивному режимі роботи було непросто, але ми впоралися за одну ніч,» розповідає В’ячеслав Поліщук. «Інженери NewsOne та VisionHOUSE провели навчання звукорежисерів роботі з новою консоллю Yamaha CL5, виконували підготовчі роботи протягом двох тижнів, а потім за одну ніч позбулися від безлічі аналогових пристроїв та сотень метрів мікрофонних кабелів, таким чином повністю ліквідувавши старий аудіо тракт. Зібрали новий аудіо тракт, налагодили необхідну маршрутизацію сигналів в мережі Dante, перевірили нову систему та вранці вийшли в ефір.

Це була друга інсталяція аудіо пульта, що працює по протоколу Dante на телебаченні в Києві. Припускаю, що і в Україні*. Телемарафон показав, що новий пульт пройшов тест-драйв на відмінно.»

“Із системою Yamaha CL5 ми нарешті отримали те, чого давно прагнули: надійний, великий та зручний звуковий пульт, який повноцінно закрив всі потреби наших звукорежисерів. У перехідний період він дозволив нам повноцінно поєднати частини старого аналогового та нового цифрового трактів,” прокоментував Сергій Скрипченко, технічний директор телеканалу NewsOne. “Дякуємо компанії VisionHOUSE за допомогу в підборі обладнання, грамотні інженерні рішення, швидкі поставки та своєчасне вирішення спірних питань.”

2019

*Перша інсталяція пульту SSL T-S300 із технологією Dante була здійснена на ПТС телеканалу “Інтер” силами співробітників VisionHOUSE.