«112 Україна»: виробництво новин нового покоління

Студія немов з майбутнього, мовлення в режимі «on-line non stop», тісний контакт з новими медіа та поява новин в ефірі набагато швидше, ніж це роблять інші. Сміливі й новаторські ідеї, втілені в життя за допомогою сучасних ТВ-технологій.

Робота над проектом стартувала на початку 2013 року. Ще на етапі технічного завдання стало зрозуміло, що новий телеканал в технічному плані обіцяє стати найбільш незвичайним за всю історію українського ТБ – було багато відмінностей від класичних проектів для стандартних телеканалів. Фахівці компанії-інтегратора в черговий раз отримали можливість попрацювати над реалізацією новаторських ТВ-ідей. Чи варто говорити, що вони впоралися на відмінно?

«112 Україна» замислювався як новинний телеканал з великою часткою прямого мовлення (від 10 до 16 годин в день). Заплановані під студію приміщення були невеликими, з низькою стелею, тож перед інтегратором постало завдання організувати динамічне многокамерное HD-мовлення в мінімальному просторі.

Новинний телеканал вимагає, щоби прямоефірне мовлення підкріплювалося великою кількістю відео- та аудіо матеріалів, текстів, звуку, графіки. І все це повинно проводитися швидко, якісно, динамічно, з великою інтерактивністю.

“Інтегратору необхідно було реалізувати формат, якого ще не було в Україні.”

Надійність та ефективність

Телеканал «112 Україна» будувався з нуля. На остаточний проект з технічної точки зору істотно вплинули три основні складові – зважена бюджетна політика невеликого за розміром, але вельми амбітного телеканалу, використання передових розробок ведучих світових брендів, а також потужна креативна складова, що передбачає велику кількість прямоефірного мовлення й широке залучення можливостей мережі Інтернет.

Окрім створення сучасного новинно-розважального HD-виробництва та мовлення, фахівцям VisionHOUSE довелося не раз самим проявити нестандартне мислення, щоб на практиці реалізувати сміливі задуми замовника – традиційно на базі техніки і рішень від світових лідерів.

  • роботизована зйомка в самих різних локаціях з якісним світлом
  • максимальна автоматизація виробництва новин
  • інтегрований плейаут
  • потужний по функціоналу комплекс на невеликій території

Сучасний новинний комплекс був побудований на базі рішень Avid Technology – світового лідера виробництва обладнання для новин. У проекті працюють сховища з розподіленим доступом ISIS 5000, ньюзрум-система Avid iNEWS, станції виробництва новин на базі Avid NewsCutter, новітня версія системи управління медіаконтентом Interplay, в тому числі перша в Україні інсталяція Interplay Sphere, що забезпечує підключення журналістських місць до виробничого комплексу телекомпанії віддалено по веб-інтерфейсу. Також, на телеканалі «112 Україна» вперше в нашій країні було застосовано нове рішення для створення ефірної графіки з 3D ефектами Avid Motion Graphics (AMG). Монтаж звуку здійснюється на станціях Avid Pro Tools.

Таким чином, виробництво новин на телеканалі «112 Україна» максимально автоматизоване. При підготовці матеріалу журналістами будь-які зміни автоматично відображаються в плейлисті, що мінімізує помилки людського фактора. Можливість з одного робочого місця управляти графікою і відео матеріалами також значно полегшують роботу.

Автоматизація ефіру, інжесту та плейаут реалізовані на базі популярної технології «телеканал в коробці» від компанії Oasys. Безперебійна робота ефірного мовлення забезпечується двома серверами – основним і резервним.

Відеотракт збудований на рішеннях компанії Imagine Communications: SD / HD / 3G центральний відео роутер Platinum 128×128 з повним резервуванням і система моніторингу сигналу Predator II. Всі камери, відеомікшери і монітори – обладнання Sony, в тому числі ТЖК-камери HD XDCAM EX3. Для службового зв’язку використовується обладнання Clear-Com, в тому числі 36-портова матриця зв’язку Eclipse Pico. Цифровий архів і трафік-система – від української компанії In Media, яка розробила інтеграцію з системою виробництва новин Avid та плейаут-системою Oasys.

“Завдання ставилося побудувати новинний телеканал. Основна відмінна риса – висока оперативність подачі новин. Таким чином, інтегратору було необхідно реалізувати формат, якого ще не було в Україні,” сказав Юрій Іванов, технічний директор 112 Україна.

“Концепція інтегрованого плейаута обрана навмисно й свідомо, тому що ми всі рухаємося в цьом напрямку. В якості підрядника ми зупинили свій вибір на компанії VisionHOUSE, тому що вона запропонувала одне з найоптимальніших на ринку рішень як з точки зору новинного виробництва , так і апаратно-мовного. За вельми розумні гроші нам стали доступні кращі рішення від світових лідерів: Sony, Avid Technology, Imagine Communications, Oasys, Clear-Com, Nevion. Пропозиції конкурентів значно поступалися.

Ще один великий плюс – робота фахівців цієї компанії. Вони не просто продають обладнання, вони дуже глибоко вникають в процес, вони живуть проектом. Такий підхід був дуже доречним, оскільки в ході інсталяції було дуже багато незвичайних завдань, що вимагають нестандартного підходу. Ну і з ними просто дуже комфортно працювати. “

Перлина виробництва новин

Планування та інсталяція студійного комплексу в цьому проекті стала найбільш складним завданням. В умовах завдання – невеликі розміри студії, низькі стелі, обмежений бюджет плюс план в 10-16 годин прямого ефіру на добу.

Для реалізації всього проекту й студії зокрема було знайдено багато рішень, унікальних для нашої країни. Приміром, камери. Всього їх було встановлено 17. Зазвичай в новинних студіях робота забезпечується 3-5 камерами, в найбільших студіях нашої країни встановлено 6-8 камер. Тут же в студії, ньюзрумі, переговорних – відразу 17, і кожна з них в будь-який момент може включитися в прямий ефір. З точки зору реалізації це досить складно.

На даному телеканалі студія не є єдиним приміщенням для зйомки. В рамках реалізованої концепції передбачено багато незвичайних локацій – для новин, прийому гостей, тематичних передач і ньюз-румів. Все це передбачає невпинний, безшовний перехід з однієї локації в іншу. Тобто, передачі в прямому ефірі і різні включення журналістів з вулиці й студії повинні миттєво змінювати один одного. Тому класичний підхід до будівництва студій з великими студійними камерами та операторами в даному випадку натикається на низку серйозних проблем. Та й місця для громіздких камер і операторів не було зовсім.

У студії «112 Україна» працюють купольні роботизовані камери Sony BRC-H900 і BRC-Z330 з усім необхідним додатковим обладнанням – суфлерами, світлом. Зазвичай купольні камери ставляться стаціонарно і мають досить обмежені характеристики з огляду та фокусу. Тут же деякі камери в студії встановлені на штативах, інші – на спеціальних підвісах, які дозволяють їм фіксуватися в декількох положеннях. Крім того, камери підвішені на спеціальних рейках, а проводка спроектована таким чином, що камери можуть рухатися по всьому приміщенню. І тільки в переговорних використовуються в проекті купольні камери, встановлені в своєму природному положенні – жорстко закріплені на стелі. Будь-які побоювання, чи впораються бюджетні роботизовані камери з високими телевізійними стандартами, тим більше з HD-мовленням, відпали вже при перших тестах. А високу якість картинки, що знімається в студії, відзначила вся ТВ-спільнота України. Більш того, фахівці Sony були самі приємно здивовані незвичайності завдання, для якої використовувалися камери даного модельного ряду.

 

“Вони не просто продають обладнання, вони дуже глибоко вникають в процес, вони живуть проектом. ”

За допомогою роботизованих камер також була реалізована незвичайне для українського ТБ-ринку завдання численних включень в прямий ефір сюжетів прямо з двох ньюз-румів. На 20-ти з 30-ти журналістських місць була організована можливість виводити в ефір безпосередньо картинку і звук Інтернет-сюжету або відеочату з інтерактивними гостями студії, а також накладати голосовий коментар журналіста. При цьому знову ж камери в ньюз-румі дозволяють знімати й самого журналіста. Для показу Інтернет-відео використовується обладнання Matrox, що дозволяє в динаміці записувати відео з екрану ПК журналіста і виводити його в ефір.

Організація якісного освітлення на робочих місцях журналістів, які зазвичай не використовуються при зйомці – ще одне успішно виконане завдання, рівень якої можна оцінити по картинці телеканалу «112 Україна». В основному використовувалася освітлювальне обладнання від компанії Lowel і Dexel Lighting.

Ще один нюанс: у оформленні студії багато уваги було приділено відео стіні та трансляції контенту на них. Таким чином, в картинку в студії з гостями в переговорних вноситься більше креативу. Панелі, з’єднані тонким «швом», формують відео стіни різних форм і розмірів. Причому для різних відеостін передбачена можливість трансляції різного контенту. Для цих цілей використовуються відеопроцесори компанії Dexon, які формують сигнал на ці відео стіни. Вони дозволяють генерувати відеосигнал, а також приймати і віддавати на панелі зовнішній сигнал, додавати ефекти і т.д. Управління всім контентом на відео стінах здійснюється з одного комп’ютера, що значно полегшує роботу. Таким чином, в АСБ формується не тільки матеріал, який виходить в ефір, а й створюється відеоофрмлення всієї студії.

“Це, безумовно, дуже цікавий проект не тільки в нашій країні, а й у світовій практиці – багато знімальних локацій, роботизованих камер за повної відсутності класичних камер з операторами. Реально на дуже невеликій території організована студія і ньюз-рум, і все це є компактними і стильними елементами декорацій, “коментує Олександр Селянінов, комерційний директор VisionHOUSE. “Інсталяція 17 роботизованих камер, система управління ними та комутація, – це було, мабуть, найважче для нас в цьому проекті. Незвичайність завдання вимагала від нашої команди великої кількості цікавих нетривіальних рішень.

Досить багато також повозилися зі світлом, адже приміщення було невисоке. Тому розміщення світла, щоб він і рухався, і займав мало місця, і повністю задовольняв вимогам HD-мовлення, було важким завданням.

В результаті вийшов потужний по функціоналу комплекс на невеликій території. Все компактно і продумано. Можна сказати, що у телеканалу «112» в технічному плані на сьогоднішній день найсучасніше новинне виробництво в Україні.”

2013