Багатоканальний телевізійний комплекс для Національної телекомпанії України

В кінці 2012 року Національна телекомпанія України (НТКУ) побудувала один з найсучасніших в країні багатоканальних мовних комплексів, який за своїми технічними можливостями не поступається аналогічним комплексам найбільших медіагруп країни. Цей проект заклав серйозне ядро для майбутнього розвитку національного державного телебачення в Україні.

Національна телекомпанія України веде свою історію ще з далекого 1939 року. Ставши піонером українського телебачення, НТКУ і в сучасній історії продовжує бути одним із провідних гравців на українському ТБ-ринку. На даний момент телекомпанія забезпечує мовлення «Першого Національного» (на супутнику, в аналоговому ефірі і в мережі DVB-T2), міжнародного супутникового каналу «Перший Ukraine», а також адаптованої для українського телеглядача версії Euronews.

Висока конкуренція на телевізійному ринку нашої країни ставить перед будь-яким українським телеканалом завдання, вирішення яких має колосальний ефект для подальшого розвитку медіа групи. Важливе місце серед них займає технічне оснащення.

Заплановані ікерівництвом державного мовника дії, в тому числі й масштабна модернізація технічної складової телеканалу, дозволили не тільки зміцнити позиції телеканалу на телевізійному просторі нашої країни, а й дали потужний поштовх до розвитку телекомпанії в найближчому майбутньому. Результати не змусили себе довго чекати. Ще в 2009 році «Перший Національний» стійко займав 16-17 місця в рейтингу каналів, практично без особливих надій на розвиток і зміцнення своїх позицій. Зараз же телеканал стабільно входить в першу десятку, а рейтинги телеканалу по аудиторії 18+ (вся Україна) виросли більш ніж вдвічі.

Завдання

Одним з таких кроків стала масштабна модернізація ефірної апаратної та архіву. Реалізація проекту була довірена системному інтегратору MacHOUSE (нині VisionHOUSE), який має великий досвід побудови та супроводу подібних систем у найбільших українських медіагруп («Медіа Група Україна», Inter Media Group, «1 + 1 медіа»).

Поставлене перед інтегратором завдання передбачало проектування та побудову сучасного медіа комплексу, який дозволив би телерадіокомпанії органічно розвиватися та розширюватися. Комплекс запланований для 4 каналів, але необхідно було передбачити можливість розширення в майбутньому до 8 і більше телеканалів, а також передбачити перехід на HD-мовлення в близькому майбутньому.

Також, НТКУ володіє одним з найбільших в країні архівів відеоматеріалів. Такі архівні носії як диски та касети ускладнюють оперативний доступ та ефективне використання матеріалу. Тому перед інтегратором стояло завдання не просто побудувати сучасний цифровий архів, який би просто обслуговував ефір, а й забезпечити можливість почати масштабний процес оцифровки існуючого касетного архіву.

Дуже серйозно керівництво телекомпанії підійшло до питання надійності, функціональності та якості, тож всі компоненти, що відповідають за трансляцію телеканалів і зберігання відеоматеріалів, були повністю зарезервовані.

Однією з вимог НТКУ стала побудова проекту на базі обладнання та програмних рішень від світових лідерів у своїй галузі, тобто рівень функціоналу і якості повинен бути найвищим з представленого на ринку.

Щільна інтеграція всіх компонентів та максимальна автоматизація ефірного мовлення дозволяє ведучому державному телеканалу стабільно та якісно вести мовлення з великою кількістю різноманітного контенту.

В рамках одного проекту реалізовано декілька окремих сучасних комплексів:

  • дві ефірні апаратні, кожна з яких обслуговує по два телеканали (формуються окремі потоки для мовлення «Першого Національного» на супутнику та в мережі DVB-T2 «ПЕРШИЙ Т2», а також «ПЕРШИЙ Ukraine» та Euronews);
  • побудовані та обладнані апаратні інжеста, серверна – центр обробки даних (ЦОД) та центральний цифровий архів.

Всі компоненти, що відповідають за трансляцію, повністю зарезервовані, що гарантує безперебійну роботу ефіру.

Комплекс на даний момент веде мовлення в SD, але в майбутньому повністю готовий перейти на формат HD. Наприклад, Олімпіаду в Лондоні, Євробачення та Олімпіаду в Сочі цей комплекс записував у високій роздільній здатності, та в архів вирушав матеріал в HD, хоча в ефір та подавався звичайний SD-сигнал.

Технології

Виходячи з побажань замовника, комплекси збудовані на базі кращого обладнання від провідних світових брендів:

  • SD / HD / 3G центральний відео роутер Platinum 128х256 з повним резервуванням;
  • 6 ефірних SD / HD серверів новітнього покоління Nexio NX3801 і дисковий масив Nexio Farad;
  • ефірні пульти IconMaster;
  • система розподілу і моніторингу сигналу Predator II та LCD-панелі JVC;
  • ефірна 3D-графіка ORAD 3Dplay з 6-ма входами;
  • автоматизація ефірного комплексу D-Series v.5;
  • архів Front Porch Digital DIVArchive;
  • стрічкова бібліотека Oracle StorageTek SL3000;
  • система транскодування медіафайлів на базі Telestream FlipFactory;
  • система управління медіаресурсами Invenio Media Asset Management (MAM) для архівування, пошуку, управління контентом і ін.

Більшість компонентів вже мають багаторічний позитивний досвід використання на найбільших телеканалах країни. Винятком стала система Invenio MAM, яка була вперше проінстальована на території України. Дане рішення виконує автоматичне архівування та відновлення необхідного високої та низької роздільної здатності відеоматеріалів під ефір, а також дозволяє адміністрування необхідного дискового простору на серверах комплексу.

Функціонал системи управління медіаресурсами для роботи з архівом:

  • пошук матеріалів;
  • опис та логування матеріалів;
  • створення проектів, монтаж відеоматеріалів;
  • імпорт матеріалів;
  • активація робочих процесів (архівування, відновлення, видалення, перейменування та т.д.);
  • робота з тезаурусами;
  • робота з матеріалами низької роздільної здатності;
  • підтримка різних форматів;
  • можливість інтеграції з різними базами даних.

Олександр Селянінов, комерціний директор VisionHOUSE:

“У побудованому комплексі задіяна велика кількість різного професійного обладнання та комплектуючих, ПЗ світового класу, яке необхідно було зробити максимально сумісним. Даний проект відрізняється дуже високим ступенем інтеграції між усіма складовими, а всі процеси в ході підготовки до ефіру або під час мовлення максимально автоматизовані, так як поставлені одним виробником – компанією Harris Broadcast (Imagine Communications).

Ми напрацювали великий досвід в побудові автоматизації ефірного мовлення та інсталяції подібних багатоканальних мовних комплексів, коли кілька телеканалів віщають з одного майданчика.

В даному проекті однією з найскладніших завдань стало впровадження МАМ-системи і його інтеграція з цифровим архівом. Це була перша інсталяція системи Invenio MAM в Україні, і досить трудомісткий процес оптимізації під конкретного замовника, під його завдання і робочі процеси. Хочу висловити подяку співробітникам НТКУ, з якими ми цю роботу спільно виконали.”

Також цікава практика впровадження на НТКУ цифрового архіву. За своїм масштабом це найбільша інстальована бібліотека саме з точки зору телевізійного архіву.

Технічні подробиці

Автоматизація D-Series управляє всіма пристроями, які знаходяться в ефірній апаратній. Вони мають максимально можливу ступінь інтеграції між собою, адже поставлені одним виробником (компанією Harris, яка зараз називається Imagine Communications). Всі ці фактори мінімізують появу помилок через несумісність обладнання або людського фактора. Система керує багатьма процесами в процесі підготовки до ефіру або під час мовлення.

Автоматизація мовлення інтегрована з архівом DIVArchive від Front Porch Digital. Один із прикладів інтегрованої роботи систем: якщо матеріалу немає на ефірному сервері, але є в архіві, тоді він автоматично підтягується з архіву, подається на ефірний сервер й відтворюється. Також, в майбутньому планується додати інтеграцію з ньюзрумом, продакшеном та іншими виробничими комплексами телеканалу.

У проекті передбачена можливість майбутнього розвитку НТКУ. Спочатку поставлена задача передбачала побудову великої стрічкової бібліотеки, яка підтримувала б розширення. Встановлено 8 шаф для розширення та 2 робота, які можуть заміняти один одного. Бібліотека побудована з високим ступенем резервування, а її потенціал розширення вражає – ємність може бути збільшена в десятки, та навіть сотні разів в залежності від подальших потреб НТКУ.

В процесі впровадження цифрового архіву та МАМ-системи інтегратором спільно з фахівцями НТКУ проведена трудомістка робота над тим, щоб опис матеріалу, який в майбутньому буде архівувати, відповідав тим вимогам, які у них є зараз (до цього він була описаний частково на паперових носіях, частково розподілений за старими баз даних). Тепер матеріал можна легко знаходити та використовувати.

Таким чином, тісна інтеграція всіх компонентів та максимальна автоматизація ефірного мовлення дозволяє ведучому державному телеканалу стабільно та якісно вести мовлення з великою кількістю різноманітного контенту. А побудова цифрового архіву та впровадження МАМ-системи дозволило закласти початок масштабного процесу з оцифрування цього архіву. Процес займе роки, але міцний та надійний фундамент для цього вже закладено.

Коментує Олександр Бондаренко, головний технолог НТКУ:

“Для реалізації даного проекту компанія-інтегратор запропонувала перевірені часом компоненти, зручні, надійні, поставлені від провідних світових виробників, з багаторічним позитивним досвідом використання на українських телеканалах. Наприклад, автоматизація D-Series і архів Front Porch вже зарекомендували себе на Inter Media Group та «1+1 медіа». Ефірні сервери Nexio – найпоширеніші в Україні. Відеороутери Platinum на сьогоднішній нараховуються в 8 інсталяцій в нашій країні. З більшістю інших компонентів – те ж саме.

Що не менш важливо – було проведено багато тренінгів по роботі з усіма компонентами системи (автоматизацією, серверами і ін.). Тренінги проводили фахівці інтегратора і ключових виробників – Harris Broadcast, Front Porch Design, Oracle, Orad.

З перших днів проекту ми оперативно сформували групу інженерів, які з початку інсталяції та до виходу в ефір вчилися, працювали, налаштовували і зараз обслуговують це обладнання. Під час проекту нам доводилося як навчатися і тестувати нове обладнання, так і працювати в старих апаратних, адже основну роботу ніхто не відміняв. Дуже сподобалося, що навіть після закінчення тренінгів спеціалісти інтегратора продовжили практику заочного тестування технологічного тракту мовного комплексу спільно з нашими фахівцями, як під час налаштування і запуску обладнання, так і його роботи безпосередньо в ефірі, коли проявилися всі нюанси і особливості. ”

2012